Wady i zalety samozatrudnienia
Samozatrudnienie jest to prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach umowy o współpracę handlową lub kontraktu B2B. Sprawdź, komu się to opłaca i jakie obowiązują tu zasady.
Zalety samozatrudnienia
Jedną z głównych motywacji osób, które przechodzą na samozatrudnienie są korzyści finansowe. Pracodawca oferując różne formy zatrudnienia przy kontrakcie B2B podaje wyższe wynagrodzenie niż przy umowie o pracę. Dzięki temu na własnej działalności można zarobić więcej niż na etacie.
Wiele osób ceni też sobie elastyczność. Samozatrudnieni nie muszą ograniczać swojej współpracy tylko do jednego zleceniodawcy. Mogą współpracować z różnymi klientami z jednym wyjątkiem. Jeśli samozatrudniony podpisze umowę o zakazie konkurencji, to musi respektować jej zapisy.
Ważne jest też bezpieczeństwo finansowe. Praca dla różnych kontrahentów przekłada się na stabilne przychody. Nawet gdy jeden z klientów zakończy współpracę, to pozostali pozwalają osiągać satysfakcjonujący dochód. W przypadku etatu zakończenie współpracy kończy się dla pracownika utratą zarobków.
Kolejną zaletą samozatrudnienia jest możliwość wyboru formy opodatkowania. Pracując na etacie pracownik musi rozliczać się z urzędem skarbowym według skali podatkowej, czyli na zasadach ogólnych. Samozatrudniony może wybrać jedną z trzech form opodatkowania. Zamiast zasad ogólnych może zdecydować się też na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo podatek liniowy.
Przy zasadach ogólnych i podatku liniowym samozatrudniony może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu wydatki związane z prowadzeniem działalności, dzięki czemu zapłaci mniejszy podatek dochodowy. Dodatkowo jeśli będzie czynnym podatnikiem VAT, to dokonując firmowych zakupów może skupiać się na kwocie netto ponieważ przysługuje mu odliczenie podatku VAT.
Wady samozatrudnienia
Samozatrudnienie to nie tylko zalety. Rozważając decyzję o przejściu z etatu na samozatrudnienie trzeba pamiętać o podatkach oraz składkach na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne ponieważ samozatrudniony musi sam je opłacać. Jest to zaleta dla pracodawcy, który w takiej sytuacji płaci wyłącznie za otrzymaną fakturę. . Jednocześnie jest to wada dla prowadzących własną działalność gospodarczą ponieważ ponoszą oni odpowiedzialność za prawidłowe naliczenie i terminowe opłacenie danin do Urzędu Skarbowego i ZUS-u Oznacza to, że wyliczając wynagrodzenie za świadczone usługi muszą je uwzględnić w swojej kalkulacji.
Samozatrudniony zazwyczaj nie ma też prawa do urlopu czy innych przywilejów wynikających z umowy o pracę. Co prawda w niektórych kontraktach B2B zatrudniający gwarantują wykonawcom płatny urlop, ale nie jest to ich obowiązkiem. Kalkulując potencjalny zarobek przy samozatrudnieniu trzeba brać pod uwagę to, że urlop też ma swoją cenę.
Kolejnym wyzwaniem jest obowiązkowa księgowość. Każdy prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do dokumentowania przychodów, między innymi do celów podatkowych. Można to robić we własnym zakresie, jednak bezpieczniej jest zlecić taką usługę Kancelarii Rachunkowej EVERTE, która zadba o prawidłowość rozliczeń podatkowych i składek ZUS .. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na zarabianiu pieniędzy wiedząc, że Nasza Kancelaria zadba o księgową stronę jego biznesu.