Jednoosobowa działalność gospodarcza a spółka cywilna i jawna
Każda osoba fizyczna może prowadzić tylko jedną jednoosobową działalność gospodarczą. Są jednak rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie różnych form działalności jednocześnie.
JDG i spółka cywilna
Jedną z możliwości jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i jednoczesne bycie wspólnikiem spółki cywilnej. Ta sama osoba może być wspólnikiem w różnych spółkach cywilnych. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Spółka cywilna jest odrębnym od JDG podatnikiem VAT.
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Dlatego we wpisie do CEIDG będą widnieć wspólnicy spółki cywilnej. Co ważne, za zobowiązania takiej spółki odpowiadają solidarnie jej wspólnicy.
Zgodnie z przepisami to poszczególne osoby fizyczne tworzące spółkę są przedsiębiorcami, którzy wspólnie realizują cel gospodarczy. Celem jest uzyskiwanie korzyści majątkowych, a prowadzenie działalności w formie spółki cywilnej będzie środkiem do jego realizacji.
Jednak wspólnikami w spółce cywilnej mogą być też osoby prawne, a nawet ułomne osoby prawne, jak na przykład spółka jawna. Kwestie umowy spółki cywilnej podlegają regulacjom zapisanym w Kodeksie cywilnym.
JDG i spółka jawna
Jednoosobową działalność gospodarczą można też łączyć ze spółką jawną. Taka spółka, w przeciwieństwie do spółki cywilnej, posiada osobowość prawną, dlatego może być podmiotem, z którym zawierane są umowy.
Nie zwalnia to wspólników spółki jawnej od odpowiedzialności za jej długi. Zgodnie z prawem taka odpowiedzialność jest:
- osobista,
- solidarna,
- subsydiarna,
- nieograniczona.
Największe znaczenia ma odpowiedzialność subsydiarna. To oznacza, że wszelkie zobowiązania powinny być najpierw ściągane z majątku spółki. Dopiero wtedy, gdy taki majątek okaże się niewystarczający do pokrycia wierzytelności, egzekucja obejmie majątki osobiste poszczególnych wspólników spółki jawnej.
Istotną cechą jest też odpowiedzialność solidarna. Działa ona zarówno w przypadku spółki cywilnej, jak i spółki jawnej po wyczerpaniu jej majątku. Jest to zasada, która mówi, że wierzyciel może ściągnąć całość lub część długu z majątku osobistego dowolnego wspólnika. Taki wspólnik później ma prawo do dochodzenia zwrotu od pozostałych wspólników w postaci roszczenia regresowego.
ZUS przy łączeniu JDG i spółki cywilnej lub jawnej
Wspólnik spółki cywilnej lub jawnej traktowany jest jako osoba prowadzącą działalność gospodarczą. Dlatego musi opłacać składki ZUS. Jednak może skorzystać ze zbiegu ubezpieczeń i składki społeczne odprowadzać tylko z jednego tytułu.
Przedsiębiorca prowadzący JDG jest zobowiązany do zapłaty składek społecznych. W związku z tym za uczestniczenie w spółce jawnej lub cywilnej nie ma już konieczności opłacania dodatkowych składek społecznych.
Wyjątkiem jest korzystanie w JDG z Ulgi na start lub preferencyjnych składek ZUS. To będzie powodować, że taka osoba jako wspólnik spółki cywilnej lub jawnej będzie musiała dodatkowo opłacać składki społeczne w pełnej wysokości. W tym wypadku zbieg tytułu do ubezpieczeń zadziała tak, że dana osoba nie będzie musiała już płacić tych składek w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Może brzmi to skomplikowanie. Jednak dla nas to chleb powszedni. Nasze biuro rachunkowe zajmuje się też rozliczaniem składek ZUS osób będących wspólnikami spółek cywilnych i jawnych. Jeśli zlecisz nam prowadzenie księgowości, to nie będziesz musiał się tym martwić.