Wpisz wyrażenie

Obrót bezgotówkowy – Polski Ład

Obrót bezgotówkowy – Polski Ład

Polski Ład wprowadza zmiany limitu transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami B2B.

Obowiązek płatności bezgotówkowych powstaje gdy jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekracza 8.000 zł brutto (było 15.000 zł brutto)
W przypadku naruszenia obowiązku płatności bezgotówkowej wydatki nie będą kosztem uzyskania przychodów.

Dodatkowo wprowadzone zostaną obowiązkowe płatności bezgotówkowe w transakcjach B2C (przedsiębiorca – konsument). Oznacza to, że konsument jest zobowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20.000,00 zł brutto lub równowartość tej kwoty.
W przypadku naruszenia obowiązku płatności bezgotówkowej w transakcjach przedsiębiorca-konsument, przedsiębiorca będzie zobowiązany doliczyć do przychodu kwotę płatności dotyczącej transakcji powyżej 20.000,00 zł brutto otrzymanej bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Oznacza to, że to właśnie przedsiębiorca poniesie negatywne konsekwencje naruszenia obrotu bezgotówkowego toteż w jego interesie jest zorganizowanie przebiegu transakcji w taki sposób który zapewni mu otrzymanie płatności w formie bezgotówkowej.

Firmy posiadające kasy fiskalne on-line od 01.07.2022 roku będą miały obowiązek połączenia ich z terminalami płatniczymi.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami – chętnie wyjaśnimy wszystkie kwestie w prosty i zrozumiały sposób.